top of page

Standardy Ochrony Małoletnich

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

wersja skrócona dla Dzieci


 

Chcemy żebyś czuł się dobrze i bezpiecznie w Naszej Przychodni

Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie jest przyjaznym miejscem, w którym można zaufać personelowi. Oto zasady które u Nas obowiązują:

 

  • Jako pacjent masz prawo pytać, na czym polega Twoje leczenie i czuć się bezpiecznie. Jesteśmy po to, żeby pomagać dzieciom. Na badania wchodzisz z mamą lub tatą. Oni mogą być zawsze przy Tobie. 

  • Masz prawo po poszanowania Twojej godności w trakcie wykonywanych badań oraz wyrażania swoich opinii, jeżeli dotyczą Twojego zdrowia albo niewłaściwego  zachowania innych osób wobec Ciebie. Przed badaniem lekarz wytłumaczy Ci co będzie robił i dlaczego.

  • Pamiętaj! Nikt nie może na Ciebie krzyczeć, wyśmiewać się z Ciebie, dotykać Cię bez Twojej zgody ani fotografować. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, zgłoś się do pielęgniarki lub lekarza i opowiedz o tym. Nasz personel wie jak zareagować w przypadku, gdy dzieje się krzywda dzieciom. Wszystkie informacje, które nam przekażesz, potraktujemy bardzo poważnie.

  • Jeżeli wstydzisz się lub boisz się opowiedzieć o swoich problemach osobiście zawsze możesz do Nas zadzwonić pod numer telefonu: 453 124 353 lub skorzystać z pomocy bezpłatnej całodobowej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta 800 12 12 12, Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002 albo całodobowego bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

  • W naszej Przychodni zabronione jest korzystanie z Internetu w celu dostępu do treści niedozwolonych, w szczególności takich jak przemoc, nagość, mowa nienawiści, itp.

  • Twoi Rodzice lub opiekunowie, a także pozostali pacjenci i wszyscy pracownicy w naszej placówce mają dostęp do informacji, w jaki sposób chronimy Twoje prawa.

Wiedz, że cokolwiek się w Twoim życiu dzieje nie jesteś sam!

Działając na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jedn. Dz. U. 2023, poz. 1304) wprowadza się Standardy ochrony małoletnich w podmiocie leczniczym Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie.

 

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

 w podmiocie leczniczym
Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie


 

Data obowiązywania:

15 sierpień 2024r



 

Ochrona małoletnich jest jednym z najważniejszych priorytetów Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez członków personelu podmiotu jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel podmiotu traktuje dziecko z szacunkiem oraz w miarę możliwości uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Uznajemy szczególną rolę pracowników ochrony zdrowia w identyfikacji przemocy wobec dzieci, reagowaniu na nią i zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa. Realizując te cele, personel podmiotu działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.

Celem niniejszego dokumentu jest:

  • Zapewnienie wszystkim dzieciom ochrony przed krzywdzeniem i ustalenie procedur udzielania im wsparcia

  • Stworzenie atmosfery zaufania i otwartości

  • Kierowanie się dobrem małoletniego w podejmowanych działaniach

  • Zapewnienie wszystkim pracownikom niezbędnych informacji i kompetencji, aby umożliwić im wywiązanie się z obowiązków w zakresie dbałości o dobro dziecka i ochrony dzieci przed przemocą

  • Wczesne rozpoznawanie i reagowanie na sytuacje zagrożenia

  • Włączanie małoletniego w proces decyzyjny w sposób dostosowany do jego wieku 

  • Zapewnienie dzieciom oraz ich rodzicom lub opiekunom niezbędnych informacji na temat zasad obowiązujących w podmiocie oraz możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE I DEFINICJE

 

Niniejsze „Standardy ochrony małoletnich” (zwane dalej „Standardami”) określają zasady
i procedury postępowania zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy Małoletnimi,
a personelem podmiotu leczniczego Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie oraz zasady postępowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia krzywdzenia Małoletniego.

Standardy obowiązują wszystkich członków personelu, pacjentów, osoby towarzyszące pacjentom, w szczególności rodziców, opiekunów prawnych i faktycznych, a także inne osoby przebywające na terenie zakładu leczniczego.

Użyte w niniejszych „Standardach ochrony małoletnich” pojęcia oznaczają:

  • Standardy – niniejsze Standardy ochrony małoletnich;

  • Małoletni – osoba, w tym pacjent, która nie ukończyła 18-go roku życia;

  • Niebieska Karta – procedura „Niebieskiej Karty”, o której mowa w ustawie z dnia
    29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tekst jedn. Dz. U. 2024, poz. 424)

  • Rejestr – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, o którym mowa w ustawie
    z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jedn. Dz. U. 2023, poz. 1304 ze zm.);

  • Rejestr Karny – Krajowy Rejestr Karny, o którym mowa w ustawie z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. 2023, poz. 1068 ze zm.);

  • K.k. – ustawa z dnia 6 czerwca 1967 r. Kodeks karny (tekst jedn. Dz. U. 2024, poz. 17
    ze zm.);

  • K.r.i.o. – ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.
    Dz. U. 2023, poz. 2809 ze zm.);

  • Opiekun prawny – osoba sprawująca opiekę nad Małoletnim na podstawie obowiązku ustawowego, w tym rodzic lub inny przedstawiciel ustawowy;

  • Opiekun faktyczny – osoba sprawująca faktyczną opiekę nad Małoletnim, pomimo braku obowiązku ustawowego;

  • U.p.n. – ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r.
    poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600 ze zm.);

  • Pracownik – osoba wykonująca lub zamierzająca wykonywać obowiązki zawodowe
    w zakładzie leczniczym w ramach stosunku pracy lub stosunku cywilnoprawnego, w tym w szczególności umowy zlecenia, kontraktu lub umowy wolontariatu;

  • Personel podmiotu -  pracownicy, współpracownicy, niezależnie od podstawy zatrudnienia (w tym osoby świadczące usługi w oparciu o umowy cywilnoprawne, wolontariusze, studenci, rezydenci, stażyści, praktykanci);

  • Właściciel – kierownik podmiotu leczniczego Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie;

  • Dane osobowe dziecka - wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka, w tym jego imię i nazwisko, wizerunek;

  • Zgoda opiekuna - zgoda rodziców albo zgoda opiekuna, rodzica zastępczego lub opiekuna tymczasowego. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny;

  • Krzywdzenie dziecka - każde działanie lub zaniechanie, które powoduje u dziecka cierpienie fizyczne lub psychiczne, w tym zaniedbanie, wykorzystywanie seksualne, fizyczne lub psychiczne, a także świadome narażanie na niebezpieczeństwo w tym jego zaniedbanie.

Za wdrożenie, realizację i nadzór nad wykonywaniem Standardów odpowiada Właściciel Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie lub osoba przez niego upoważniona na piśmie. Postanowienia Standardów dotyczące Włąsciciela stosuje się odpowiednio do osoby upoważnionej, o której mowa w zdaniu poprzedzającym.

 

ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE POMIĘDZY PERSONELEM A MAŁOLETNIM. 

 

Rekrutacja personelu

Do wykonywania obowiązków zawodowych w podmiocie leczniczym, w tym
w szczególności w zakresie kontaktów z małoletnimi, dopuszczone są wyłącznie Pracownicy, których dane nie zostały ujawnione w Rejestrze oraz niekarane za przestępstwa określone w rozdziałach XIX, XXV oraz art. 189a i art. 207 K.k. oraz przepisach u.p.n. lub za odpowiadające im przestępstwa przewidziane w przepisach prawa obcego.

Przed dopuszczeniem Pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych,
a w przypadku zatrudnienia w ramach stosunku pracy, przed jego nawiązaniem, Właściciel:

  • uzyskuje informację, czy dane Pracownika zamieszczone są w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym;

  • żąda od Pracownika przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego;

  • a w przypadku Pracowników będących obywatelami innego państwa - informacji z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

Kandydat z obcym obywatelstwem przed nawiązaniem stosunku pracy lub rozpoczęciem wykonywania czynności zawodowych w przypadku stosunku cywilnoprawnego zobowiązany jest złożyć oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa oraz jednocześnie przedłożyć informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, zgodnie z załącznikiem nr 1 do Standardów.

W przypadku, gdy prawo państwa obcego nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa, a w przypadku braku takiego rejestru – oświadczenie, zgodnie z załącznikiem nr 1 do Standardów.

Przechowywanie dokumentów: Oświadczenia i informację z KRK przechowuje się w aktach osobowych personelu lub w analogicznej dokumentacji.


 

Relacje pomiędzy personelem a Małoletnim

Personel Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie buduje relacje z Małoletnimi z poszanowaniem ich praw oraz dóbr osobistych, w tym prawa pacjenta oraz prawa do intymności i prywatności.

Przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego Małoletniemu oraz w trakcie jego udzielania Pracownik zobowiązany jest: 

  • udzielać Małoletniemu w sposób przystępny i zrozumiały niezbędnych informacji o celu, przebiegu oraz możliwych następstwach świadczenia zdrowotnego;

  • zapewnić udzielanie świadczenia zdrowotnego w warunkach zapewniających poszanowanie intymności Małoletniego;

  • zapewnić obecność rodzica, opiekuna prawnego lub opiekuna faktycznego oraz udzielić im niezbędnych informacji dotyczących stanu zdrowia Małoletniego;

  • zadbać, by rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny nie utrudniał procesu udzielania świadczeń zdrowotnych (np. poprzez straszenie dziecka);

  • reagować na wszelkie przejawy agresji fizycznej lub werbalnej wobec Małoletniego,
    w tym również ze strony rodziców, opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych;

  • odmówić lub zaprzestać udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku, gdy
    z okoliczności, w tym zachowania Małoletniego lub osób mu towarzyszących, wynika, że udzielenie świadczenia może wywołać lub zwiększyć krzywdę Małoletniego, a względy zdrowotne się temu nie sprzeciwiają.

 

Zabronione zachowania w Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie 

  • naruszanie integralności cielesnej Małoletniego w sposób i w zakresie nieuzasadnionym celem świadczenia zdrowotnego;

  • wszelkie zachowania mogące budzić lęk, upokorzenie lub poczucie wstydu Małoletniego;

  • wprowadzanie Małoletniego w błąd co do zakresu, celu i następstw udzielanych świadczeń zdrowotnych;

  • dyskryminowanie Małoletniego z jakichkolwiek przyczyn, w tym ze względu na wiek lub stopień rozwoju;

  • bagatelizowanie zgłaszanych przez Małoletniego potrzeb lub symptomów (np. bólu, lęku);

  • utrwalanie, rozpowszechnianie i jakiekolwiek wykorzystywanie wizerunku Małoletniego bez uprzedniej pisemnej zgody jego przedstawiciela ustawowego.

 

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet

  • Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie nie udostępnia Małoletnim możliwości korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet.

  • Wszelkie przypadki niedozwolonego korzystania przez Małoletniego z sieci Internet przy wykorzystaniu sieci teleinformatycznej Pracownicy zobowiązani są zgłaszać Właścicielowi.

 

ZASADY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO

 

Krzywdzeniem Małoletniego są wszelkie przejawy przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej wobec Małoletniego, niezależnie od miejsca popełnienia, czasu trwania, intencji sprawcy, a także skutków i rozmiarów krzywdy wyrządzonej Małoletniemu.

W szczególności za przejawy krzywdzenia Małoletniego uznaje się:

  • naruszenie integralności cielesnej Małoletniego, w tym uszkodzenie ciała, naruszenie czynności narządu ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia;

  • poniżanie, upokarzanie lub ośmieszanie Małoletniego;

  • groźby kierowane wobec Małoletniego;

  • praktyki manipulacyjne wobec Małoletniego;

  • uniemożliwianie lub utrudnianie zaspokajania przez Małoletniego podstawowych potrzeb życiowych (np. wyżywienie, ubranie, schronienie, edukacja);

  • dyskryminowanie Małoletniego z jakichkolwiek przyczyn.

W przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego lub uzyskania informacji o krzywdzeniu Małoletniego, Pracownik zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tych okolicznościach Właściciela lub osobę go zastępującą. Informację należy przekazać w sposób zapewniający bezpieczeństwo i poufność danych oraz zabezpieczyć je przed dostępem osób nieuprawnionych. 

W przypadku, o którym mowa w ust. 2 Pracownik, który powziął podejrzenie o krzywdzeniu małoletniego lub uzyskał informację o krzywdzeniu, zobowiązany jest sporządzić pisemną informację zawierającą w szczególności:

  • imię i nazwisko Pracownika,

  • imię i nazwisko Małoletniego;

  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe opiekunów prawnych albo opiekunów faktycznych Małoletniego;

  • datę stwierdzenia okoliczności, o których mowa w ust. 1;

  • opis stwierdzonych okoliczności;

  • datę sporządzenia informacji;

  •  wskazanie osoby, której udzielono informacji o okolicznościach, o których
    mowa w ust. 1.

W przypadku, gdy okoliczności, o których mowa w ust. 2, zostały stwierdzone w trakcie lub w związku z udzielaniem Małoletniemu świadczeń zdrowotnych, Pracownik udzielający świadczeń dokonuje stosownej wzmianki w dokumentacji medycznej Małoletniego pacjenta.

Na podstawie informacji, o których mowa w ust. 2, Właściciel lub osoba go zastępująca dokonuje weryfikacji uzyskanych informacji w szczególności poprzez:

  • rozmowę z Pracownikiem;

  • rozmowę z Małoletnim - w miarę możliwości oraz z uwzględnieniem wieku i stopnia rozwoju Małoletniego,

  • rozmowę z rodzicami, przedstawicielami ustawowymi lub opiekunami;

  • weryfikację dokumentacji, w przypadku gdy okoliczności, o których mowa w ust.1, zostały udokumentowane i znajdują się w dyspozycji Właściciela;

  • zasięgnięcie, w miarę możliwości, opinii psychologa, prawnika lub innych ekspertów – pod warunkiem zapewnienia poufności danych Małoletniego oraz zobowiązania ww. osób do zachowania tajemnicy zawodowej.

Po dokonanej weryfikacji Właściciel podejmuje decyzję o ewentualnym zainicjowaniu postępowania (postępowań) formalnoprawnego, w szczególności złożenia zawiadomienia
o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub zawiadomienia właściwego sądu opiekuńczego.

W przypadku podejrzenia, że osobą odpowiedzialną za wyrządzenie krzywdy Małoletniemu jest Pracownik, Właściciel, niezależnie od pozostałych czynności podejmowanych w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy, niezwłocznie odsuwa Pracownika od procesu udzielania świadczeń zdrowotnych Małoletniemu i zapewnia, by Pracownik nie miał pozostawał
w kontakcie z Małoletnim do czasu wyjaśnienia sprawy. W przypadku, o którym mowa
w zdaniu poprzedzającym Właściciel wszczyna wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia podstaw i zakresu ewentualnej odpowiedzialności Pracownika oraz podjęcia dalszych działań prawnych wobec Pracownika, niezależnie od czynności podejmowanych
w celu ochrony Małoletniego.

Podejmując czynności, o których mowa w niniejszej sekcji Właściciel zobowiązany jest zapewnić, by postępowanie sprawdzające prowadzone było w sposób nienaruszający prawnie chronionych dóbr Małoletniego oraz innych osób, w tym w szczególności z zachowaniem bezpieczeństwa i poufności danych, a także zadbać, by dokonywane czynności w żaden sposób nie naruszały dobrostanu psychicznego Małoletniego.

 

PROCEDURY ZGŁASZANIA INTERWENCJI W PRZYPADKU PODEJRZENIA KRZYWDZENIA DZIECKA

 

W przypadku podejrzenia, że okoliczności stwierdzone w trybie określonym w części IV mogą stanowić przestępstwo na szkodę Małoletniego, Właściciel zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa właściwą jednostkę organizacyjną prokuratury. Wzór zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa stanowi Załącznik nr 2 do Standardów. 

W przypadku podejrzenia, że dobro Małoletniego może być zagrożone Właściciel zawiadamia o takiej okoliczności sąd opiekuńczy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Małoletniego.Wzór zawiadomienia sądu opiekuńczego stanowi załącznik nr 3 do Standardów.

Właściciel jest odpowiedzialny za wszczęcie procedury Niebieskiej Karty, poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”. https://www.niebieskalinia.info/index.php/zadania-sluzb/424-wzory-dokumentowdo-pobrania

W przypadku ujawnienia krzywdzenia Małoletniego zgodnie z postanowieniami Sekcji IV, Właściciel podejmuje działania w celu ustalenia planu wsparcia Małoletniego.Ustalając plan wsparcia Właściciel powinien uwzględniać przede wszystkim dobro Małoletniego oraz uwzględniać jego wolę. Przy ustalaniu planu wsparcia Małoletniego Właściciel może, w miarę możliwości, zasięgać opinii ekspertów, w tym psychologa i adwokata lub radcy prawnego.

ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA MAŁOLETNIM ORAZ ICH RODZICOM ALBO OPIEKUNOM PRAWNYM LUB FAKTYCZNYM STANDARDÓW DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA

 

Właściciel udostępnia Standardy Małoletnim, ich rodzicom, opiekunom prawnym oraz opiekunom faktycznym do zaznajomienia się i ich stosowania poprzez umieszczenie w miejscu ogólnodostępnym w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych oraz na stronie internetowej.

Wersja skrócona Standardów, przeznaczona dla Małoletnich, stanowiąca załącznik nr 4 do Standardów, udostępniona jest w sposób określony w ust. 1.

W trakcie pierwszej wizyty w zakładzie leczniczym Pracownik punktu obsługi pacjenta/rejestracji informuje Małoletniego, Opiekuna prawnego lub Opiekuna faktycznego
o stosowaniu w placówce Standardów oraz o możliwości zapoznania się z nimi w sposób określony w ust. 1.

 

PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELANIE WSPARCIA MAŁOLETNIEMU. SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO

 

Zgłoszenia o zdarzeniach zagrażających Małoletniemu przyjmuje Pracownik rejestracji lub Pracownik udzielający świadczeń zdrowotnych Małoletniemu, który niezwłocznie sporządza notatkę służbową oraz przekazuje ją Właścicielowi.

Ujawnione lub zgłoszone incydenty lub zdarzenia zagrażające dobru Małoletniego przechowywane są w siedzibie Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie 11, 24 -170 Kurów.

W przypadku, gdy zdarzenia lub incydenty zagrażające dobru Małoletniego dotyczą udzielanych świadczeń zdrowotnych lub pozostają w związku z ich udzielaniem albo mają istotne znaczenie dla przebiegu procesu diagnostycznego lub leczniczego, Pracownik udzielający świadczeń zdrowotnych dokonuje stosownej wzmianki w dokumentacji medycznej Małoletniego.

Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów i zdarzeń zagrażających dobru Małoletniego przechowywana jest przez okres 10 lat. W przypadku, o którym mowa w ust. 3 dokumentacja dołączana jest do dokumentacji medycznej i przechowywana przez okres przechowywanie dokumentacji medycznej. Po upływie okresu przechowywania dokumentacja jest niszczona w sposób uniemożliwiający identyfikację osób, których dotyczy.

 

PRZYGOTOWANIE PERSONELU DO STOSOWANIA STANDARDÓW

 

Właściciel lub osoba przez niego upoważniona informuje personel o treści Standardów niezwłocznie po ich ustaleniu i każdorazowo po aktualizacji ich treści.

Każdy z Pracowników zobowiązany jest do zapoznania się z treścią Standardów oraz do ich stosowania. Naruszenie Standardów stanowi ciężkie naruszenie obowiązków Pracownika
i może stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. 

Każdy z pracowników podpisuje oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w Centrum Zdrowia Agata Pikul w Olesinie, zgodnie ze wzorem w Załączniku nr 5 do Standardów.

 

ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW

 

Dyrektor lub osoba przez niego upoważniona dokonuje przeglądu Standardów i oceny ich stosowania nie rzadziej niż raz na 2 lata w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.

Personel ma możliwość proponowania zmian treści Standardów oraz wskazywania przypadków ich naruszenia.

W razie konieczności aktualizacji Standardów, Właściciel lub osoba przez niego upoważniona, zapoznaje personel placówki z treścią zaktualizowanych Standardów.

Centrum Zdrowia Agata Pikul

©2023 wykonanie Centrum Zdrowia Agata Pikul. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page